3 tipy jak ušetřit na mobilním tarifu 

Posted by

S mobilními operátory to je někdy těžké. Místo, aby nám život usnadňovali, připravují nám stále nová pravidla, která je třeba dodržovat, zatímco ta stávající donekonečna upravují, mění či dokonce ruší, aby nám přiměli ke změně smlouvy. Řada z nás tak má za sebou již mnoho (ne)úspěšných pokusů o změnu poskytovatele mobilního tarifu.

Snaha najít ten nejvýhodnější je běh na dlouhou trať a pravděpodobně nikdy nebudeme zcela spokojeni. Můžeme se však řídit alespoň několika základními radami, abychom ušetřili. Přečtěte si, jak na to.

Neomezený tarif se nemusí vyplatit

Na první pohled to vpadá velmi lákavě: za fixně stanovenou měsíční částku (obvykle v řádu několika stovek korun), kterou posíláte na účet svého operátora, dostanete neomezený tarif, tedy možnost volat a posílat zprávy nebo využívat mobilní data bez zdánlivého omezení. Záměrně píšeme zdánlivého, neboť omezení zde samozřejmě jsou. A spočívají jak jinak než v penězích. Cena těchto „zázračných“ tarifů je totiž ze strany operátora předem pečlivě promyšlená a nastavená tak, aby pro něj poskytování tohoto tarifu bylo výhodné.

To už však nemusí platit pro zákazníka. Takže zatímco vy si užíváte „neomezených možností“, ve skutečnosti vám třeba uniká tarif, který je pro vás konkrétně mnohem výhodnější. Dokonce i podle odhadů samotných operátorů se neomezené tarify vyplatí jen asi pětině zákazníků, kteří je zvolili. Pro zbytek znamenají zbytečné přeplácení, neboť částka, kterou za ně utratí, neodpovídá ceně, kterou by skutečně zaplatili, pokud by spočítali provolané minuty a poslané zprávy.

Vyzkoušejte srovnávače tarifů

Jedním z faktorů, který řadu zákazníků při výběru nejvhodnějšího tarifu odradí, je nesmírně široká nabídka. Často pak sáhnou po prvním, který se jim zdá alespoň trochu výhodný, než aby složitě propočítávali ceny a porovnávali nabídky jednotlivých poskytovatelů. Méně už se však ví, že tuhle nudnou a zdlouhavou činnost za nás může daleko spolehlivěji vykonat někdo jiný – chytrý pomocník jménem srovnávač tarifů. Těch najdeme na internetu hned několik (přičemž tři jsou přímo akreditované od Českého telekomunikačního úřadu), fungují zdarma a poskytují poměrně směrodatné informace.

Srovnávací portály si přeberou data, která jim předložíte (údaje o délce vašich hovorů, množství SMS zpráv, posílaných datech a podobně) a přinesou vám jako na stříbrném podnosu název tarifu a konkrétního operátora, který se vám pravděpodobně nejvíce vyplatí. Systém funguje podobně jako různé hypoteční kalkulačky. Potíž je pouze v tom, že ani na výsledek takového srovnání se nemůžete stoprocentně spolehnout, takže vaše výsledná volba tarifu se nakonec zřejmě bez určitých kompromisů neobejde.

Vybrané srovnávače tarifů

Zkuste smlouvat, vyplatí se to

Vzhledem ke konkurenčnímu boji zuřícímu mezi trojkou mobilních operátorů, kteří si mezi sebou rozdělili český trh, nepřekvapí, že tyto společnosti dnes vzájemně bojují o každého zákazníka. Ceny tarifů jsou v současnosti nastavené na velmi podobnou hladinu a klienti často přebíhají od jednoho operátora ke druhému. Přijít o zákazníky tak může poskytovatel velmi snadno, což pochopitelně prohlubuje jejich zájem si ty stávající udržet.

Chcete-li tedy platit za volání méně, zkuste svého operátora trošku vyplašit. Pokud je pro vás důležité, abyste operátorovi neplatili víc, než je nezbytně nutné (což by mělo být v zájmu většiny zákazníků), vyplatí se vyhradit si trochu času na osobní návštěvy značkové prodejny operátora a poptat se na podpultové nabídky. Když pohrozíte odchodem ke konkurenci a nadhodíte téma výhodnější nabídky, možná budete překvapeni, jak ochotní najednou pracovníci za přepážkou jsou.

Třebaže takové praktiky se mohou na první pohled jevit jako poněkud nestandardní, pravdou je, že se nejedná o marnou snahu. Smlouvání o ceně tarifu není pohádka z říše sci-fi, ale reálná praxe, která má nezanedbatelnou šanci na úspěch. Přesvědčilo se o tom již mnoho odvážných zákazníků, kteří dnes spokojeně využívají z tzv. neveřejných tarifů, jež nejsou veřejně uvedeny. Přesto – jak vidno – dosáhnout na ně lze poměrně snadno.

Máte vlastní zkušenost se změnou mobilního operátora? Podělte se o ni v komentářích a pomozte ostatním 🙂

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *