Jak ušetřit za energie

Chcete ušetřit za energie? Víme jak na to!

Posted by

Základy šetření energií

Povinné výdaje tvoří zhruba polovinu veškerých výdajů našich domácností. Velkou část z nich představuje nájemné, ovšem hned na druhém místě jsou právě nezanedbatelné náklady na energie. A zatímco výši nájmu lze ovlivnit poměrně obtížně, s energiemi už to tak složité být nemusí. Stačí si osvojit některé základní návyky, jak energiemi přirozeně a nenásilně šetřit při běžném chodu domácnosti, existuje ale i řada radikálnějších možností, například změna dodavatelů nebo investice do úspornějších spotřebičů. Podívejme se na ně podrobněji.

Změna dodavatele energie

Co se týče elektřiny a plynu, v České republice funguje na čtyřicet poskytovatelů, mezi nimiž si může spotřebitel svobodně vybrat. Jejich ceny se vzhledem ke konkurenčnímu boji neliší příliš závratně, ovšem i relativně malý rozdíl se v dlouhodobějším horizontu může projevit a představovat poměrně zásadní faktor, který má vliv na výši částky na účtu. Celková „sleva“ se pak může vyšplhat třeba až na několik tisíc korun ročně, které se dají investovat jinam – daleko účinněji a rozumněji. Nejlepším způsobem, jak zjistit, který poskytovatel energie (elektřiny nebo plynu) je konkrétně pro vás ten nejvýhodnější, jsou speciální internetové srovnávače.

Fungují zdarma a některé z nich mají dokonce oficiálně garanci poskytnutou ministerstvem financí, takže se můžete spolehnout, že vám dodají směrodatné výsledky. Srovnávače berou v úvahu všechny dostupné tarify od všech dodavatelů, zohledňují aktuální ceny a většina z nich navíc nabízí bezplatnou poradnu, možnost ohodnocení jednotlivých dodavatelů nebo diskusní fórum, kde je možné sdílet své zkušenosti s ostatními zájemci o snížení ceny za elektřinu. Především však „vyplivnou“ jméno konkrétní společnosti, která vám bude pravděpodobně schopna podat nejvýhodnější nabídku.

Mezi tyto srovnávače patří například:

Pravidla pro chod domácnosti

Pokud se vám nechce k radikální změně a přechod od jednoho dodavatele energie ke druhému je pro váš příliš komplikovaný (ne vždy je to totiž jednoduše možné, například v nájemních domech je poskytovatel energií často jeden pro všechny domácnosti), můžete si alespoň zvyknout na dodržování některých pravidel, která vám pomohou snížit výdaje za elektřinu a plyn. Která to jsou?

To se dozvíte v tomto článku: 10 tipů, jak ušetřit v domácnosti

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *