led-zarovky

Kolik lze ušetřit používáním LED žárovek?

Posted by

Oblíbenost tzv. LED žárovek oproti těm klasickým v posledních letech stále stoupá. Jedním z důvodů je ten ekonomický: používáním LED žárovek totiž zákazník může značně ušetřit. Úspora přitom nemusí být zanedbatelná. Podívejme se proto společně na konkrétní příklad, jak výhodné mohou LED žárovky být.

Co jsou vlastně LED žárovky

Nejprve je však třeba vysvětlit si rozdíl mezi standardními a LED žárovkami. Oproti klasickým žárovkám není mechanismus LED žárovek založen na principu použití rozžhaveného vlákna, nýbrž LED technologie. Tento světelný zdroj (polovodičová dioda emitující světlo) nevydává žádné teplo. Přečtěte si čtyři důvody, proč zvolit LED žárovky:

  1. Vyšší životnost – to je jeden z klíčů k tomu, proč při používání LED žárovek nemusíme sáhnout tak hluboko do kapsy. Zatímco klasická žárovka vydrží svítit asi 800-1000 hodin, u LED žárovek je toto číslo až stonásobné. Takže pokud každý den svítíte obyčejnými žárovkami, zanedlouho je třeba obstarat si novou. Pro novou LED žárovku stačí zamířit do obchodu jednou za několik (až deset či více) let. A ještě jedna výhoda: životnost LED žárovky dokonce nijak neovlivňuje ani její časté rozsvěcení či zhasínání, jako je tomu u žárovek běžných.
  2. Nevyzařují teplo – pokud přiblížíte ruku nebo třeba obličej ke klasické žárovce, která již nějakou dobu svítí, okamžitě ucítíte sálavé teplo. Ač se to může zdát zanedbatelné, takový zdroj v součtu vytváří poměrně značnou zbytkovou energii, která uniká do domácnosti (a přichází tím pádem zcela vniveč). Naproti tomu LED žárovka má velmi nízkou povrchovou teplotu, takže se nadměrně nezahřívá a žádné teplo nevyzařuje. Kromě toho se nejedná o zdroj ani ultrafialového, ani infračerveného světla. Šetří se nejen vaše zdraví, ale i životní prostředí.
  3. Začne svítit ihned – ne jako speciální úsporné zářivky, jejichž boom jsme zažívali před několika lety. V jejich případě trvalo po otočení vypínačem ještě několik minut, než se zářivka rozsvítila naplno. LED žárovka svítí okamžitě v plné intenzitě.
  4. Jsou odolnější – ano, i to může hrát svou roli. Pokud vám spadne na zem běžná žárovka, pravděpodobnost, že nezůstane v celku, je značná. Na místě je tedy zvýšená opatrnost, které se však lze vyvarovat, budete-li dávat přednost LED žárovkám. Manipulace s nimi je velmi snadná: díky mechanické odolnosti a pevnějšímu materiálu totiž nehrozí, že by se při nešetrném zacházení hned roztříštily.

Kolik tedy celkově ušetřím?

To hlavní, co většinu z nás zajímá, je samozřejmě finanční stránka celé záležitosti. Počáteční investice do LED žárovek totiž není zcela nízká. Ano, LED žárovky jsou oproti těm klasickým výrazně dražší – zvlášť, pokud se rozhodnete zvolit ty kvalitnější, což by měla být samozřejmost. Ceny se pak mohou lišit i v řádech stokorun. Náklady jsou ovšem zpátky již během několika měsíců a následně můžete takovou žárovku zdárně využívat třeba patnáct let. Do úspor se musí započítat také to, že po dobu životnosti jedné LED žárovky, byste museli klasických žárovek koupit minimálně 50, kvůli jejich nízké životnosti.

Jeden malý modelový příklad

Klasická žárovka má spotřebu 60 W, pokud jich tedy ve vaší domácnosti svítí denně řekněme deset, zaplatíte za elektřinu podle současných tarifů cca 6 korun za jeden den, tj. necelé dvě stovky měsíčně.

Jak je to v případě LED žárovky? Díky výrazně nižší spotřebě stojí svícení jednou takovou žárovkou 0,09 koruny denně. Máte-li jich doma deset, zaplatíte za jejich provoz 1 korunu denně a měsíčně pak třicet korun. Přepočteme-li to na rok, vychází účet za svícení klasickými žárovkami na zhruba 2.400 korun. Částka za používání LED žárovek je nesrovnatelně nižší: zhruba 360 korun.

Tabulka spotřeby elektřiny za osvětlení 10ti žárovkami:

Typ žárovkyVýdaje za měsícVýdaje za 1 rokVýdaje za 5 letVýdaje za 10 let
Klasická180 Kč2.160 Kč10.800 Kč21.600 Kč
LED30 Kč360 Kč1.800 Kč3.600 Kč

Poznámka: Výše uvedený příklad slouží pro ilustraci spotřeby v případě použití 10ti žárovek. V případě, že používáte doma více žárovek, nebo dokonce osvětlujete celý dům se tyto úspory násobně zvětší.

Sečteno a podtrženo:

LED žárovky se zcela jednoznačně vyplatí. Neznamená to však, že je třeba dát klasickým žárovkám definitivní sbohem. LED žárovky se hodí se zejména do lamp, které používáte často, a svítí třeba několik hodin denně. Ovšem na místech, kde rozsvěcíte pouze zřídka a na chvíli, není nutné investovat do dražších LED žárovek a postačíte si s těmi klasickými.

TIP na závěr: Vybrat správnou LED žárovku nemusí být snadné vzhledem k množství typů, barev a podobně. Doporučujeme podívat se na https://www.digilidi.cz/test-led-zarovek-usporne-i-vyhodne, kde najdete podrobné informace a recenze konkrétních LED žárovek.

 

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *