Na co si dát pozor při výběru běžného účtu

Na co si dát pozor při výběru běžného účtu?

Posted by

Mít u banky otevřený účet, to už je dnes samozřejmostí. Řada klientů má dokonce otevřeno účtů hned několik a na každém z nich spravuje finance za jiným účelem. Banky nabízejí stále nové způsoby, jak vyjít svým zákazníkům vstříc, a ti tak mohou využívat desítky různých možností. Bankovní trh se zahušťuje, přibývají nové subjekty a na trhu s bankovními produkty tak zuří tichá válka o klienty.

Kdo se v tom má vyznat!

Jednotlivé bankovní domy se předhánějí v tom, kdo nabídne výhodnější nabídku a přitáhne k sobě více nových zákazníků. Jenže ne každá nabídka je na první pohled průhledná, a ne každá musí být skutečně tak výhodná, jak se tváří.

Často pak nezbude nic jiného, než nechat si poradit a hledat odpovědi třeba na internetu. Následující řádky vám proto pomohou vybrat správný bankovní účet, kam budete moci bez obav odkládat své finance, a nebudete muset myslet na různé nepříjemnosti, které některé účty doprovázejí.

Co všechno si musíme ujasnit

Na českém trhu funguje několik desítek bankovních subjektů a každý z nich nabízí trochu jiný typ bankovního účtu. Je proto důležité si ujasnit, co vlastně očekáváme a potom postupovat vylučovací metodou. Kritérií, podle kterých je možné volit banku, je celá řada. Kromě těch, které úzce souvisí s finančními náklady (především poplatky za vedení účtu) hraje roli třeba i renomé jednotlivých bank. Zatímco někdo inklinuje spíše k zavedeným bankovním domům, které mají dlouholetou tradici a bohatou síť poboček po celé republice, jinému bude vyhovovat alternativní a inovativní přístup mladých menších společností, které v poslední době rychle rostou a sbírají klienty jako houby po dešti.

Nejčastější kritéria pro výběr bankovního účtu jsou:

  • poplatky za vedení účtu
  • poplatky za výběr z bankomatu
  • síť poboček/bankomatů
  • renomé banky
  • mobilní aplikace

Jak je to s tím poplatkem za vedení účtu

Poplatek za vedení účtu je jedním z nejčastějších kritérií při výběru účtu a je vhodné si ho trochu rozebrat. Každý z nás by chtěl samozřejmě účet zadarmo. Ale to, že je poplatek za vedení účtu 0 Kč ještě neznamená, že nás nebude nic stát.

Chyták č.1

Často je za tou kouzelnou nulou krásná hvězdička. V tom případě scrollujte dokud na stránce nenajdete vysvětlení oné hvězdičky, protože tam je většinou zakopaný pes. Někdy je poplatek za vedení účtu nulový pouze při splnění určitých podmínek, např. vybrat měsíčně alespoň 1500 Kč z bankomatu.

Chyták č.2

Poplatek za vedení účtu je nulový, ovšem platíte za vedení platební karty. Jako u předchozího chytáku je možné, že existují podmínky za kterých poplatek neplatíte, ale komu se chce přemýšlet nad tím, kolik za měsíc vybral z bankomatu?

Chyták č.3

Poplatek za vedení účtu i za vedení karty je opravdu 0 Kč. Kde mě teda oholej, říkáte si? Přeci na výběrech z bankomatu. Tady to může mít dvě podoby:

  1. Výběry z bankomatu jsou za poplatek (který se může slušně nasčítat)
  2. Výběry z bankomatu vaší banky jsou zdarma – ale – banka nemá dostatečnou síť bankomatů (takže platíte za výběry z těch cizích)

Závěrečné doporučení?

Jestli chcete vidět rychle nějaké srovnání běžných účtů, využijte nějaký porovnávač, je jich spousta. Ale i tam najdete poplatek za vedení účtu 0 Kč a až na stránce banky zjistíte, že je to podmíněné splněním podmínek. Takže tím si moc nepomůžete, ale alespoň budete mít přehled o tom, z čeho máte na výběr. Konečné rozhodnutí už záleží na tom, jaké kritérium je pro vás to nejdůležitější.

Pokud vás zajímá, které banky podle nás stojí za to, tak tady jsou:

(tyto informace jsou platné k 25. 7 .2017)

Equa bank

+ vedení účtu zdarma

+ vedení základní karty zdarma

+ výběry ze všech bankomatů v ČR zdarma

Shrnutí: Pokud nepotřebujete zlatou kartu a prioritní platby, máte vše zdarma

 

Airbank – velký účet

+ spořící účet zdarma

+ výběry ze všech bankomatů v ČR i v zahraničí zdarma

+ k poplatku za vedení účtu už nejsou žádné jiné poplatky

– vedení účtu 100 Kč měsíčně

Shrnutí: Za 100 Kč měsíčně máte v ceně vše, včetně výběrů z bankomatu v zahraničí zdarma

Pomohl Vám článek? Tak ho nasdílejte přátelům 🙂

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *