Jak vybrat auto a ušetřit

Jak vybrat auto a ušetřit

Posted by

Sen o vlastním vozu se pro řadu z nás může zdát nesplnitelný, ovšem možností je skutečně celá řada, pokud víme jak na to, koupě nového vozidla nám ve skutečnosti vůbec nemusí zruinovat rozpočet. Ještě, než tedy hodíme flintu do žita a necháme si zajít chuť, pojďme se podívat na to, jak se při nákupu nového auta dá výrazně ušetřit. Své vlastní auto si pak bude moci dopřát skutečně každý.

Základní otázky

Investice do nového vozidla není nic zanedbatelného a zahrnuje celou řadu nezbytných náležitostí, které je třeba brát v úvahu. Než vůbec začnete vybírat konkrétní model a obcházet autoservisy, je důležité se zamyslet a odpovědět na několik základních otázek, které následně dosti usnadní celou koupi.

K čemu bude auto sloužit? K jízdě, pochopitelně. Ale k jaké? Budete s ním jezdit převážně po městě, nebo zamíříte i do náročnějších terénů včetně nezpevněných venkovských a přírodních cest? Na základě toho volíme mezi vozidly o různé velkosti. Do města jsou vzhledem k často stísněným podmínkám (úzké uličky a manévrování při parkování) ideální menší vozy, na venkově zase přijdou vhod modely střední třídy či dokonce SUV, zvláště pokud se budete pohybovat i na silnicích s horší sjízdností. Nezapomeňte brát v úvahu také rozmary počasí. Auto budete jistě potřebovat v zimě, a to ještě o něco víc než jindy!

Další otázka zní: kolik osob bude v autě jezdit? Pokud plánujete pořídit si vůz čistě pro vlastní potřebu, popřemýšlejte, zda by vám nestačil menší model se dvěma sedadly. Naopak máte-li rodinu nebo častěji cestujete v rámci větší skupiny lidí, volba jasně padá na prostornější vozy pro nejméně pět osob. S tím úzce souvisí i to, zda budete často přepravovat náklad, a pokud ano, kolik ho bude. Na základě toho vybírejte velikost kufru.

Cena vozu nemusí být směrodatná

Domnění, že čím levnější vůz, tím výhodnější koupě, je mylné. Cena samotného modelu je totiž pouze zlomkem z veškerých ekonomických nákladů, které jsou s pořízením automobilu spojeny. Daleko důležitější je brát v úvahu následný provoz, především cenu pohonných hmot a dále náklady na údržbu. V ceně vozu může však být zahrnuto i nadstandardní vybavení za příplatek (u různých výrobců se liší, většinou se jedná o nejrůznější asistenční elektroniku, rádio apod.), které je možno odmítnout a výslednou částku tak snížit i o několik tisícikorun.

Klíčový je motor

Při výběru vozu budeme postaveni před volbu mezi zážehovým (dieselovým) a benzínovým motorem. Obě varianty mají své pro a proti a záleží opět na tom, jaké plány máte se svým novým vozidlem. Pokud chcete, aby se vám nákup vyplatil, a ušetřili jste při provozu, řiďte se pravidlem, že do měst se hodí spíše benzín, zatímco na velké vzdálenosti je vhodnější nafta (diesel).
Objem motoru je také důležitým faktorem. Pokud totiž zvolíte levnější motor s malým objemem, se kterým budete následně ukrajovat denně stovky kilometrů po dálnicích, moc si nepomůžete. Ždímat z malých motorů velké výkony s sebou přináší zvýšené nároky na spotřebu paliva. Malé motory jsou vhodné do městských uliček, kde se jezdí stylem brzda-plyn. Na delší vzdálenosti investujte raději více do objemnějšího motoru, doporučuje se minimálně 1,6 litru.

Úsporná paliva

Náklady na pohonné hmoty jsou v případě provozu vozidla jedním z nejpalčivějších témat. Chcete-li tedy maximálně ušetřit, a navíc mít čisté svědomí z toho, že nezatěžujete planetu výfukovými plyny, vezměte v úvahu možnost pořízení vozidla poháněného některým z alternativních pohonů, jako jsou CNG, LPG nebo dokonce elektřina. Kromě toho, že jejich provoz je ekologický, můžete výrazně ušetřit na cenách pohonných hmot.

Používání CNG (stlačeného zemního plynu) podle studií dokáže uspořit až 50 % nákladů na a cena takového vozidla přitom nemusí být výrazně vyšší než u klasických modelů. Ceny aut na alternativní pohon neustále klesají, zatímco jejich technologie jdou mílovými kroky kupředu. Ještě před několika lety byly elektromobily výsadou hrstky nadšenců, dnes již se pomalu stávají běžným obrázkem českých ulic a hrozba nedostatečného dojezdu je dávno zažehnána. Servis a údržba takových vozů je zcela srovnatelná s běžnými automobily a nepřináší s sebou žádné další povinnosti. Ekonomický přínos takové investice je tedy jasně patrný.

 

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *